Japonský topol kotle na spalování pelet
Kotle a kamna na pelety jsou ještě modernější a méně údržbové než kotle na dřevní štěpku. K přednostem jako je levné palivo, plná automatika, nízké emise a minimum odpadu přibývá ještě velice malý nárok na prostor na skladování paliva a velice čistý provoz a vysoká účinnost spalování. Kotle lze využít k vytápění širokého spektra budov, neboť jsou na trhu kotle všech výkonových skupin. Kamna na pelety se používají spíše k přitápění stejně jako krby, ale lze s nimi pohodlně vytopit celý dům. Některé typy kamen se dají připojit na teplovodní vytápění.
Pelety jsou malé granulky 0,5x1-3x4 cm biomasy slisované pod obrovským tlakem. Pelete se vyrábějí z dřevní štěpky, pilin, hoblin, slámy, ale dají se také vyrábět z odpadního papíru, obilí nebo další hořlavé biomasy. Pelety jsou suché, silně slisované a proto mají vysokou výhřevnost a zabírají poměrně málo místa.
- Jak funguje kotel na pelety: Kotel na pelety funguje na principu generátorového zplynování s použitím odtahového ventilátoru, který odsává spaliny z kotle. Kotel si automaticky pomocí šnekového dopravníku dávkuje pelety do hořáku a tímto způsobem si velice efektivně reguluje teplotu pro ohřev. Pelety má kotel buď ve vlastní násypce, nebo do něj mohou být dopravovány z větší násypky, nebo velkého zásobníku (místnosti) šnekovým dopravníkem.
- Jak se přikládá: Přikládání v kotlích a kamnech na pelety je velice jednoduché a čisté, neboť se pelety dodávají v igelitových pytlích 15-25 kg kde stačí ustřihnout roh a pohodlně nasypat do násypky. V případě kotů na pelety to může být ještě pohodlnější neboť je běžnou praksí, že v kotelně si zákazník vyčlení prostor popřípadě menší místnost, kterou naplní peletami a z té si kotel pomocí šnekového dopravníku sám automaticky doplňuje zásobník. Dnes si můžete dokonce objednat nákladní auto, které vám tuto místnost pneumaticky naplní peletami.
- Jak často se přikládá: V peletových kamnech se přikládá dle rozsahu vytápěného prostoru, výkonu použitých kamen a objemu násypky cca 1-4 v průběhu dne. Do kotlů lze dle objemu násypky přikládat jednou za několik dní a při využití sila nebo celé místnosti lze provézt plnění jednou max. dvakrát za sezónu. Při tomto způsobu se již po manuální stránce přibližujeme stejné náročnosti jako u plynového kotle, ale s podstatně nižšími náklady.