Japonský topol kotle na dřevoplyn
Pro kotle na dřevoplyn si pěstitelé Japonských topolu dokáží vypěstovat vlastní levné palivové dříví. V kotli na dřevoplyn lze spalovat prakticky jakékoli suché dřevo a to ve formě celých nebo štípaných klád zakrácených na délky od 40 do 90 cm podle používaného typu kotle. Kotel na dřevoplyn dosahuje účnosti spalování 81-87% v závislosti na vlhkosti spalovaného dřeva. V kotli na dřevoplyn lze spalovat měkké i tvrdé dřevo z listnáčů i jehličnanů, ale ideální je měkčí typ bez pryskyřic, který dobře hoří, neboť tvrdší typy dřeva mají tendenci více dehtovat a to kotel časem poškozuje. Nejlepší je v kotli na dřevoplyn spalovat směs měkkého a tvrdého dřeva, kde by tvrdé dřevo mělo zaujímat max 25%. Japonský topol má měkčí typ dřeva bez pryskyřice velice podobný smrku (i z hlediska výhřevnosti), proto je pro spalování v kotli na dřevoplyn velice vhodný.
- Jak funguje kotel na dřevoplyn: V těchto kotlých dřevoplyn vzniká suchou destilací (pyrolýza) a poté se spaluje na speciální keramické trysce, tímto způsobem je zaručen ekonomický, ekologický a automatický provoz. Provoz kotle lze řídit termostatem nebo programátorem v rozsahu 30 až 100% jmenovitého výkonu.
- Jak se přikládá: Do kotle na dřevoplyn se přikládají celé nebo štípané špalky o průměru do 25 cm a o délce od 40 do 90 cm podle zvoleného typů kotle. Špalky se nemusí nijak upravovat a ni odkorňovat, pouze je důležité aby byly perfektně suché, maximálně do 20% vlhkosti. V kotli na dřevoplyn se dá spalovat i suchá dřevní štěpka.
- Jak často se přikládá: Do kotle na dřevoplyn se přikládá v průměru 1x za 12 hodin, ale doba přiložení je závislá na mnoha faktorech. Těmito faktory jsou – vlhkost spalovaného dřeva, tvrdost dřeva, venkovní teplota, kvalita izolace domu, zvolený výkon kotle vůči vytápěné ploše domu atd.