Úvod > Kotle, krby, kamna > Kotle na dřevní štěpku

Japonský topol kotle na spalování štěpky

Ketle na spalování biomasy dřevní štěpkyKotel na spalování biomasy, dřevěná štěpkaDřevěné štěpka z Japonského topolujaponsky-topol-dotace-ohen-1.jpgPro kotle na biomasu – suchou dřevní štěpku nebo slámu se dnes pomalu dostávají do popředí zejména díky těmto kritériím - mají prakticky automatický chod podobně jako je tomu u plynových kotlů, velice levný provoz (dřevní štěpka se dá sehnat nebo vypěstovat velice levně), nízké emise, spalování obnovitelného zdroje, vysoká účinnost spalování, poměrně malé nároky na skladování. Všechny tyto vlastnosti dělají z kotle na biomasu (dřevní štěpku nebo slámu) praktický zdroj tepelné energie, jenž se dá využít jak v rodinném nebo činžovním domě, tak ve firmách, obecních úřadech, výrobních halách nebo statcích. Suchá (max.20%) dřevní štěpka z Japonských topolů je pro tyto účely velice vhodná.

  • Jak funguje kotel na dřevní štěpku: Štěpka se do kotle dopravuje automaticky šnekovým dopravníkem do spalovacího prostoru, kde postupně odhořívá. Podávací mechanismus ve své základní výbavě obsahuje masivní turniket zamezující zpětnému prohoření paliva do zásobníku v případě, že by došlo k dlouhodobějšímu výpadku elektrického proudu. K zajištění a regulaci správného heření je v kotli ventilátor. Kotel bývá vybaven poloautomatickým čištěním výměníku, které umožňuje čistit výměník kotle pohodlně za provozu. Díky modulovanému řízení spalování pomocí lambda sondy je možno kotel využívat v létě pouze k ohřevu teplé užitkové vody.
  • Jak se přikládá: Do kotle na dřevní štěpku se přikládá prakticky výhradně pomocí šnekového dopravníku, který štěpku do kotle dopravuje z násypky, nebo skladovací místnosti. V kotli lze spalovat jak zelená štěpka z lesa nebo z plantáže Japonských topolů (suchá), tak zbytkové odřezky z průmyslových nebo dílenských provozů. Štěpka se připravuje v štěpkovači nebo drtiči. V kotli na dřevní štěku lze dočasně spalovat i klasické palivové dříví. 
  • Jak často se přikládá: Stejně jako u kotlů na pelety se i v kotlích na dřevní štěpku přikládá dle velikosti vytápěného prostoru, výkonu použitého kotle a objemu skladované štěpky. Kotle na dřevní štěpku mívají z pravidla automatizovaný provoz s velkou násypkou nebo zásobní místností, která se plní  jednou max. dvakrát za sezónu. Při plně automatizovaném provozu kotel na štěpku ovládáte stejně jako u plynový kotel, ale s výrazně nižšími náklady. 
Tvorba internetových obchodů a www stránek - Abcool